Hoxhaliu, Hodzhallë ose Ivanjani (azerisht: [Xocalı] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help) ose خوجالی) është qytet dhe komunëAzerbajxhanin jugperëndimore (Nagorni Karabag) e cila administrativisht i takon rajonit Hoxhali.

Ne 25. 2. 1992 u vranë rreth 613 civilë azeri nga forcat armeneze gjatë një konflikti në Nagorno-Karabah, Azerbajxhan.

HistoriaRedakto