Hugo Sánchez Portugal

futbollist meksikan

Hugo Sánchez Portugal (15 qershor 1984 – 8 nëntor 2014) ishte futbollistë meksikanë dhe komentator me Televisa Deportes. Ai ishte djali i ish-futbollistit dhe trajner i kombëtares meksikane, Hugo Sánchez.

Hugo Sánchez
Të dhënat personale
Emri i plotëHugo Sánchez Portugal
Data e lindjes15 qershor 1984[1]
Vendi i lindjesMadrid, Spanjë[2]
Data e vdekjes8 nëntor 2014
Vendi i vdekjesMeksiko, Meksikë
Gjatësia1,82 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2005Pumas UNAM4(0)
2006Atlante
2007Once Municipal
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Sánchez Portugal lindi kur babai i tij ishte pjesë i ekipit spanjoll Atlético Madrid. Ai luajti si sulmues për klubin meksikan Pumas UNAM, Sánchez Portugal bëri debutimin e tij për Pumas më 15 maj 2004 kundër Monterrey.[3] Ai ishte pjesë i klubit Atlante por asnjëhere nuk u paraqit në ndeshje.[4]

VdekjaRedakto

Më 8 nëntor 2014, ai u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Meksiko.[2] Shkaku i vdekjes u konfirmua më vonë si helmim i monoksidit të karbonit, për shkak të ventilimit të penguar nga një kazan me gaz.[5]

ReferimetRedakto

  1. ^ Falleció Hugo Sánchez Portugal Arkivuar 9 nëntor 2014 tek Wayback Machine - Medio Tiempo
  2. ^ a b Encuentran muerto a hijo de Hugo Sánchez
  3. ^ Profile Arkivuar 9 nëntor 2014 tek Wayback Machine - Medio Tiempo
  4. ^ Atlante Clausura 2006 stats Arkivuar 9 nëntor 2014 tek Wayback Machine - Medio Tiempo
  5. ^ "Confirmaron causa de muerte de Hugo Sánchez Portugal". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 23 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)