Hunda nuk eshte organ ajo ka aftesin te nuhas edhe mdihmon ne provesin e frymemarrjes po organi kryesor per frymemarrje eshte mushkira.

Anatomia e hundësRedakto

Dy vrimat e hundës, të quajtura hojzat e hundës, çojnë në një vend bosh të quajtur zgavra e hundës. Kur marrim frymë, ajri thithet në pjesën e poshtme të zgavrës së hundës. Atje, disa qime të shkurtra filtrojnë grimca të mëdha pluhuri nga ajri, dhe mukusi në muret anësore të zgavrës e ngroh dhe e njom ajrin përpara se të shkojë në mushkëri. Tavani i zgavrës së hundës ka në sipërfaqe shumë fije të vogla të ndieshme-fibra nervore ndijimore të nervit të nuhatjes. Lëndët kimike në ajër shpërbëhen në mukus dhe "thithen" nga fijet.

Hunda tek njeriuRedakto

 
Zgavra ashtore e hundës së njeriut

Hunda tek kafshëtRedakto

Sëmundjet e hundësRedakto

Shih edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto