Illixha (Bosnjan:Ilidža) është komunë që gjendet në Kantonin e Sarajevës.[1] Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2013, komuna e Illixhës përbëhet nga 12 fshatra (bashkësi lokale). Bashkësitë lokale të komunës së Illixhës janë: Illixha Qendra, Hrasnica, Kolonia Sokoloviç, Butmiri, Otesi, Stupi, Kodër Stupi, Vreoca, Blazhuji, Rakovica, Lluzhani dhe Osijeku.[2]

Stacioni i tramvajit në Illixha
Komuna e Illixhës
Hoteli Bosna në Illixhë

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Climate Summary for Ilidža
  2. ^ "Butmir Culture". Sarajevo School of Science and Technology. 1 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 43°49′59″V 18°18′14″L / 43.83306°V 18.30389°L / 43.83306; 18.30389