Indianapolis është kryeqyteti i shtetit amerikan të Indianës, dhe qendra e qarkut Marion. Në regjistrimin e vitit 2010, popullsia e qytetit ishte 829.718 banorë. Ai është qyteti më i madh i Indianës dhe i 12-ti më i madh në SHBA. Indianapolis është gjithashtu një nga rajonet me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.

Indianapolis
Indianapolis
Qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Indianapolis is located in SHBA
Indianapolis
Indianapolis

Koordinatat: 39°46′0″V 86°9′0″P / 39.76667°V 86.15000°P / 39.76667; -86.15000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Marion
Kryetari i Bashkisë Gregory A. Ballard
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 963,5 km2
Lartësia 218 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 829.718 banorë
Dendësia 861 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1821
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 317
Koordinatat 39° 46′ 0″ Veri

86° 9′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.indy.gov
Vendodhja e Indianapolisit në Indiana