Infected Mushroom është bend elektronik nga Izraeli, i formuar nga anëtarët Erez Eisen dhe Amit Duvdevani në vitin 1996. Bendi ka krijar famë botërore nëpërmes evolucionit konsistent zënor të albumeve të tyre. Ata prodhojnë dhe performojnë zhanret psytrance, electronica, dhe dream trance, ndër të tjera, dhe janë një ndër grupet më të shitura në historinë muzikore të Izraelit, si ne shitjet vendore po ashtu edhe në ato ndërkomëtare.

Infected Mushroom
Infected Mushroom - Shuni 2015 01 (cropped).JPG
Infected Mushroom në Binyamina, 2015
Informacione
PrejardhjaKiryat Yam, Haifa, Izrael
ZhanriPsychedelic trance
electronica
industrial
LabelHom-Mega, Perfecto Records
Vite aktiv1996 - prezent
Anëtarët
Amit Duvdevani
Erez Eisen
Tom Cunningham
Erez Netz
Rogério Jardim
Webfaqja
www.infected-mushroom.com

Ata përdorin burime të ndryshme muzikore, duke përfshirë kitarat akustike dhe bas të ndërlikuar sintetik. Kompozimet e tyre shpesh përmbajnë ndryshime ritmike dhe të tempos. Koncertet e Infected Mushroom karakterizohen nga përdorimi i vokalit dhe instrumenteve analoge në performanca që janë të vendosura në sfonde multimediale.

DiskografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto