Papa Inoçenti I ( l. ?, Albano Laziale - v. 12 mars 417, Roma) ishte papa i 40 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 dhjetor 401 dhe deri më 12 mars 417. Paraardhës i tij ishte papa Anastasi I, ndërsa pasardhësi papa Zosimi.

Papa Inoçenti I
Innocentius I.jpg
papa i 40 i Kishës Katolike
Zgjedhja 22 dhjetor 401
Fundi papatit 12 mars 417
Paraardhësi papa Anastasi I
Pasardhësi papa Zosimi
Lindja Albano Laziale, ?
Vdekja Roma, 12 mars 417
Varrimi Katakombi i Poncianit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Anastasi I
Papë
22 dhjetor 40112 mars 417
Pasardhësi 
papa Zosimi