Papa Inoçenti V (Pietro di Tarantasia l. 1224 ose 1225, Champagny-en-Vanoise ose La Salle - v. 22 qershor 1276, Roma) ishte papa i 185 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 janar 1276 dhe deri më 22 qershor 1276. Paraardhës i tij ishte papa Gregori X, ndërsa pasardhësi papa Adriani V.

Papa Inoçenti V
InnocenzoV.jpg
papa i 185 i Kishës Katolike
2 shkurt 1276
C o a Innocenzo V.svg
Zgjedhja 21 janar 1276
Fundi papatit 22 qershor 1276
Paraardhësi papa Gregori X
Pasardhësi papa Adriani V
Emri Pietro di Tarantasia
Lindja Champagny-en-Vanoise ose La Salle, 1224 ose 1225
Vdekja Roma, 22 qershor 1276
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori X
Papë
21 janar 127622 qershor 1276
Pasardhësi 
papa Adriani V