Papa Inoçenti VI (Étienne Aubert l. 1282, Beyssac - v. 12 shtator 1362, Avignone) ishte papa i 199 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 18 dhjetor 1352 dhe deri më 12 shtator 1362. Paraardhës i tij ishte papa Klementi VI, ndërsa pasardhësi papa Urbani V.

Papa Inoçenti VI
Innocenzo VI
papa i 199 i Kishës Katolike
30 dhjetor 1352
C o a Innocenzo VI.svg
Zgjedhja 18 dhjetor 1352
Fundi papatit 12 shtator 1362
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Klementi VI
Pasardhësi papa Urbani V
Emri Étienne Aubert
Lindja Beyssac, 1282
Vdekja Avignone, 12 shtator 1362
Varrimi Villeneuve-lès-Avignon

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi VI
Papë
18 dhjetor 135212 shtator 1362
Pasardhësi 
papa Urbani V