Papa Inoçenti X (Giovanni Battista Pamphilj l. 6 maj 1574, Roma - v. 7 janar 1655, Roma) ishte papa i 236 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shtator 1644 dhe deri më 7 janar 1655. Paraardhës i tij ishte papa Urbani VIII, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri VII.

Papa Inoçenti X
PopeInnocentX.jpg
Diego Velázquez, Rituali i Inoçenti X
papa i 236 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo X.svg
Zgjedhja 15 shtator 1644
Shugurimi peshkopal 4 tetor 1644
Fundi papatit 7 janar 1655
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Urbani VIII
Pasardhësi papa Aleksandri VII
Emri Giovanni Battista Pamphilj
Lindja Roma, 6 maj 1574
Vdekja Roma, 7 janar 1655
Varrimi Kisha e Shën Anjezës në Agone

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani VIII
Papë
15 shtator 16447 janar 1655
Pasardhësi 
papa Aleksandri VII