Irini Qirjako

këngëtare shqiptare

Irini Qirjako është një këngëtare popullore e folkplorit shqiptar nga Finiq. Ajo është një nga këngëtaret më të famshme popullore në jug të Shqipërisë. Ajo këndon më shumë këngë popullore toske dhe kryesisht potpuri të vetë-kompozuara.[1]

Irini Qirjako

DiscographyRedakto

Albume muzikoreRedakto

  • Grupi Polifonik Tirana
  • Sorkë Moj

Këngë të njohuraRedakto

  • Ç'u mbush mali plot me rrush
  • Do marr çiften
  • Oj Zogo

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 4 korrik 2017. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)