Koordinatat: 8°J 159°L / 8°J 159°L / -8; 159


Ishujt Solomon janë shtet në Melanezi, në jugperëndim të Oqeanit Paqësor, në lindje të Papua Guinesë së Re. Më konkretisht, është në arkipelag Melanezisë në Oqeani, në lindje të Guinesë së Re. Këta ishuj janë me origjinë vullkanike. Ishujt më të mëdhenj janë Guadalkanal (me pikën më të lartë prej 2,335 metra), Santa Isabel, Makira, Malajta, Hxorxhia e Re, Çoizel, dhe aty janë edhe 992 ishuj të vegjël dhe atole. Ishujt kodrinorë janë të mbuluar me bimësi tropikale. Ndikimi i oqeanit ndikon në klimë të butë. Popullsi etnike, me 94.5% janë Melanizianët, Polinezianët me 3% dhe 1.2% Mikronezianët. Përveç tyre , në këta ishuj jetojnë edhe një numër i vogël i kinezëve, Indusëve dhe Evropianianëve., ishulli ka një numër të vogël kineze, indianëve dhe evropianët. Gjuhët e përdorura gjerësisht janë Tok Pisin dhe Bislama. Ishujt Solomon janë anëtare të Commonveltit. Ishujt më të afërta fqinje janë Nauru, Kiribati, Tuvalu, Fixhi dhe Vanuatu. Ishujt Solomon kanë një sipërfaqe prej 28 450 km, në vendin e 140 në botë, dhe në te jetojnë 470 000 banorë dhe radhitet në vendin e 160 në botë. Pavarësinë nga Mbretëria e bashkuar e ka fituar në më 7 korrik të vitit 1978. Gjuhë zyrtare në këtë shtet , është gjuha angleze.

Solomon Islands
tr>
Flag of the Solomon Islands
Motoja: "To Lead is to Serve" ("Te drejtosh do te thote te sherbesh")
Hymni kombëtar: God Save Our Solomon Islands
Pozita e the Solomon Islands
Kryeqyteti
(dhe qyteti më i madh)
Honiara
9°28′J 159°49′L / 9.467°J 159.817°L / -9.467; 159.817
Gjuha zyrtare Anglisht
Qeveria Monarki Kushtetuese dhe Sistem Parlamentar
 -  Monark Elizabeth II
 -  Governator i Pergjithshem Frank Kabui
 -  Kryeminister Danny Philip
Pavaresia
 -  nga Mbretëria e Bashkuar 7 korrik 1978 
Area
 -  Total 28,400 km² (e 142-ta)
10,965 sq mi 
 -  Water (%) 3.2%
Population
 -  2009 estimate 523,000 (e 170-a)
 -  Density 18.1/km² (e 189-a)
46,9/sq mi
GDP (PPP) 2009 estimate
 -  Total $1.514 bilione 
 -  Per capita $2,818 
GDP (nominal) 2009 estimate
 -  Total $657 milione 
 -  Per capita $1,223 
Currency Solomon Islands dollar (SBD)
Time zone (UTC+11)
Calling code +677