Ishujt e Jonit (rajoni administrativ)

(Përcjellë nga Ishujt e Jonit (periferia))
Disambig.svg Ky artikull trajton rajonin administrative të Ishujve të Jonit dhe jo rajonin historik.

Ishujt e Jonit janë një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë pjesë e rajonit historik të Ishujve Jonianë.

Ndarja administrativeRedakto

Qarqet Popullsia Vendbanime Komuna
Itaka 3.084 1 Itaka
Qefalonia 36.404 7 Qefalonia
Korfuzi 111.975 22 Korfuzi, Paxi
Lefkada 22.506 4 Lefkada, Meganisi
Zakynthos 39.015 7 Zakynthos

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto

BurimetRedakto

Rajonet administrative të Greqisë

Koordinatat: 38°30′V 20°30′L / 38.5°V 20.5°L / 38.5; 20.5