Jaén, Spanjë

komunë në Spanjë

Jaén është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Área Metropolitana de Jaén, të provincës Jaén, në Andalusia. Jaén ka 120021 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 424.3 km2.

Jaén
Komunë
noform
View of Paseo de España in Jaén
Stema_figuraBandera Jaén.svg
Vendndodhja
Jaén is located in Spanjë
Jaén
Jaén

Koordinatat: 37°46′0″V 3°46′16″P / 37.76667°V 3.77111°P / 37.76667; -3.77111

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Jaén
Qarku Área Metropolitana de Jaén
Kryetari i Bashkisë José Enrique Fernández de Moya (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 424.3 km2
Lartësia 573 m (m.n.d.)
Popullsia 120021 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Jiennense o jienense, giennense o gienense jaenero, -ra, jaenés, -sa aurgitano, -na
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 23001 - 23009
Prefiksi 0034 953
Koordinatat 37° 46′ 0″ Veri

3° 46′ 16″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.aytojaen.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto