Jacques Delors

Jacques Lucien Jean Delors (lindur më 20 korrik 1925) është një politikan francez i cili shërbeu si presidenti i tetë i Komisionit Evropian nga viti 1985 deri në 1995. [2] Ai shërbeu si Ministër i Financave të Francës nga viti 1981 deri në 1984. Ai ishte deputet i Parlamentit Evropian nga viti 1979 deri në 1981. [3] Gjatë periudhës si president, Delors ishte lideri më i dukshëm dhe më me ndikim në çështjet evropiane. Ai zbatoi politikat që lidhën ngushtë vendet anëtare së bashku dhe promovuan nevojën për bashkim. Ai krijoi një treg të vetëm që bëri të mundur lëvizjen e lirë të personave, kapitalit, mallrave dhe shërbimeve brenda Komunitetit Ekonomik Evropian (KEE). Ai drejtoi gjithashtu komitetin që propozoi bashkimin monetar për të krijuar euron, një monedhë e re që zëvëndësoi monedhat kombëtare të shteteve anëtare. Kjo u arrit më pas me nënshkrimin e Traktatit të Mastrihtit në vitin 1992. [4]

  1. ^ Madame MARIE DELORS née LEPHAILLE death notice
  2. ^ Drake, Helen (2002-09-11). Jacques Delors: Perspectives on a European Leader (në anglisht). Routledge. ISBN 978-1-134-80399-6.
  3. ^ European Commission – Discover the former Presidents, marrë më 21 shtator 2009 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Gino Raymond, Historical Dictionary of France (2008) pp 199-101, 124-25.
Jacques Delors
Delors në 1988
Presidenti i Komisionit Europian
Në detyrë
7 Janar 1985 – 24 Janar 1995
ZëvendëspresidentiFrans Andriessen
Paraprirë ngaGaston Thorn
Pasuar ngaJacques Santer
Ministër i Financave
Në detyrë
22 Maj 1981 – 17 Korrik 1984
KryeministriPierre Mauroy
Paraprirë ngaRené Monory
Pasuar ngaPierre Bérégovoy
Anëtar i Parlamentit Evropian
Në detyrë
1 Korrik 1979 – 25 Maj 1981
Të dhëna vetjake
U lind më
Jacques Lucien Jean Delors

(1925-07-20) 20 korrik 1925 (98 vjeç)
Paris, Francë
Partia politikePartia Socialiste
Bashkëshortja/et
Marie Lephaille
(m. 1948; died 2020)
[1]
FëmijëtMartine
ShkollimiUniversiteti i Parisit