Jekaterinburg (Rusisht: Екатеринбу́рг) është qyteti i katërt më i madh në Rusi. Në vitin 2010, qyteti ka pasur 1,349,772 banorë. Mes vitit 1924 dhe 1991, Jekaterinburgu ka pasur tjetër emër, emri i qyteti ishte Sverdlovsk (Свердло́вск).

Jekaterinburgu
Екатеринбург
Qytet
Pamje të nga Jekaterinburgu
Pamje të nga Jekaterinburgu
Popullsia
 • Gjithsej1.428.042
{{{postal_code_type}}}
620000
Faqja zyrtarewww.ekburg.ru

Dimri zgjat gjashtë muaj, nga muaji tetor deri në muajin prill. Temperaturat mund të zbres deri në −45 °C. Vera është e shkurt, moti është i nxehtë për 65-70 ditë. Temperatura mesatare është +18 °C.

Demografia

Redakto

Krahasuar me shekullin 20 që ka pasur shumë banorë, në shekullin 21 popullsia ka filluar të rritet më ngadalë.

Evolution demografik
1724 1781 1820 1861 1917 1926 1939
4,000 7,969 13,026 19,832 71,590 134,800 423,000
1959 1970 1979 1989 2002 2010 2015
778,600 1,025,000 1,211,200 1,364,621 1,293,537 1,349,772 1,428,042

Binjakëzimet

Redakto

Njerëzit e njohur

Redakto
 • Pavel Bazhov, folklorist
 • Old Man Bukashkin, artist dhe poet
 • Pavel Dacjuk, lojtar i hokejit
 • Nikolaj Habibulin, lojtar i hokejit
 • Aleksj Jashin, lojtar i hokejit
 • Ilja Kormilcev, poet, përkthyes, botues
 • Nikolaj Krasovski, matematikan
 • Iskander Mahmudov, biznesmen
 • Vladimir Malahov, lojtar i hokejit
 • Gennadi Mesjats, zëvendës president i akademisë shkencore ruse
 • Ernst Neizvestni, skulptor
 • Oleg Platonov, shkrimtarë, historian, dhe ekonomist
 • Boris Rizhi, poet
 • Georgi Shishkin, piktorë
 • Vassili Sigarev, dramaturg
 • Sergej Vonsovski, fizikan

Lidhje të jashtme

Redakto