Jerez de la Frontera

komunë në Spanjë


Jerez de la Frontera është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campiña de Jerez, të provincës Cádiz, në Andalusia. Jerez de la Frontera ka 212226 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1188.23 km2.

Jerez de la Frontera
Komunë
noform
Rotonda de la Venencia
Stema_figuraFlag of Jerez de la Frontera.svg
Vendndodhja
Jerez de la Frontera is located in Spanjë
Jerez de la Frontera
Jerez de la Frontera

Koordinatat: 36°42′V 6°7′P / 36.700°V 6.117°P / 36.700; -6.117

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campiña de Jerez
Kryetari i Bashkisë María José García-Pelayo Jurado
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1188.23 km2
Lartësia 56 m (m.n.d.)
Popullsia 212226 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Jerezanos
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11401 – 11409
Faqja Zyrtare www.jerez.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto