Jevrem Brkoviq

shkrimtar malazez

Jevrem Brković (malazezisht: Јеврем Брковић, - 29 dhjetor 1933) është një shkrimtar malazez (poet, romancier, gazetar), historian dhe aktivist kulturor. Ai është i njohur për kritikat ndaj kundërshtarëve të tij, si dhe ndaj figurave të jetës publike malazeze.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Baku, Pasho, red. (2011). "Brkoviq, Jevrem". Enciklopedia universale e ilustruar. Tiranë: Shtëpia Botuese Bacchus. fq. 159. OCLC 734077163. {{cite encyclopedia}}: Burimi ka parametra të panjohur: |dead-url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)