Jimmy Fallon lindi më 19 shtator 1974Brooklyn, New York City. Është një komedian, moderator dhe aktor amerikan.

Jimmy Fallon
photo: David Shankbone

Pas mbarimit të Highschool vizitoi Fallon kolegjinSaint Rose. Pastaj filloi ai si stand up-komedian në ShBA dhe pati paraqitje në klubet si Improv dhe Caroline's Comedy Club. 1998 u zbulua ai për show-in komik Saturday Night Live. Aty takoi ai deri 2004 te ansambli. Pas SNL iu përkushtoj ai aktrimit dhe e pati së pari herë 2000 një paraqitje në një film kinema Almost Famous.

Filmografia Redakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.