Jin-Roh (人狼 Jinrō, "Njeri-ujk") i njohur gjithashtu Jin-Roh: Brigada e Ujkut, është një film i animuar thriller japonez i vitit 1999 me regji të Hiroyuki Okiura. Filmi është adaptimi i tretë i mangës së Mamoru Oshii Keberos saga, Kerberos Panzer Cop, pas dy filmave live-action: The Red Spectacles dhe StrayDog: Kerberos Panzer Cops.

Jin-Roh

Viti 1999
Regjia Hiroyuki Okiura
Prodhimi Tsutomu Sugita
Hidekazu Terakawa
Skenari Mamoru Oshii
Bazuar në Kerberos Panzer Cop nga Mamoru Oshii
Në rolet kryesore Yoshikatsu Fujiki
Sumi Mutoh
Hiroyuki Kinoshita
Muzika Hajime Mizoguchi
Kinematografia Hisao Shirai
Montazhi Shūichi Kakesu
Studioja kinematografike Production LG
Shpërndarë nga Bandai
Data e daljes në kinema 17 nëntor 1999 (Francë)
3 qershor 2000 (Japoni)
Kohëzgjatja 102 minuta
Shteti Japoni
Gjuha Japonisht
Vlerësimi
Buxheti
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga

Filmi u bë premierë më 17 nëntor 1999, në Francë, dhe Bandai Entertainment licencoi filmin për një botim në gjuhën angleze në Amerikën Veriore dhe Evropë. Është relicensuar për Blu-ray / DVD në Amerikën Veriore nga Discotek Media.[1][2][3]

PërmbajtjaRedakto

Historia është vendosur në Japoni me histori alternative në vitet 1950 pas bombardimeve atomike dhe okupimit të vendit në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe rimëkëmbjes së pas luftës. Kazuki Fuse, një anëtar i elitës Kerberos Panzer Cops, një njësi metropolitane kundër terrorizmit, përballet me njerëzimin e tij kur nuk arrin të qëllojë një femër të re terroriste të cilën e bllokojnë në tunelet e stuhisë së ujit. Ajo shpërthen një bombë para tij, por vetëm vret veten. Incidenti dëmton reputacionin e njësisë dhe Fuse qortohet. Ai viziton hirin e vajzës së vdekur dhe takon Kei Amemiya, e cila pretendon se është motra e moshuar e terroristes dhe ata zhvillojnë një miqësi. Kei zbulohet përfundimisht të mos jetë motra e vetëvrasëses, por një ish-korriere e bombës e detyruar të veprojë në emër të divizionit rival të Njësisë Speciale të Sigurisë Publike.

Një kurth është vendosur nga Policia e Kapitolit dhe Divizioni i Sigurisë Publike që synojnë të diskreditojnë Njësinë Speciale me Kei si karrem për të kapur Fuse, me qëllim që të tregojnë një terrorist duke kaluar një bombë satelitore tek një anëtar i Panzers. Sidoqoftë, Fuse sulmon, kap Keiun, neutralizon agjentët e Policisë së Kapitolit dhe ata shpëtojnë. Më vonë, Kei zbulon rolin e saj në mashtrim dhe sugjeron që ata të largohen së bashku, por Fuse vendos të qëndrojë.

Ata bëjnë rrugën e tyre drejt tuneleve edhe një herë, ku takohen nga anëtarët e Brigadës së Ujkut, një njësi sekrete, e mbuluar thellë në trupat e Kerberos të udhëhequr nga Hajime Handa. Ata i sigurojnë Fuses me një tërësi armatimesh dhe mburojash, përpara se të linin me Kei në tërheqje. Handa i shpjegon Kei se Brigada e Ujkut ka përdorur planin e Divizionit të Sigurisë Publike për të larguar ata që ishin më aktivë në përpjekjen për të eleminuar trupat e Kerberos, dhe për t'i eliminuar ato nga ana tjetër. Agjentët e Sigurisë Publike ndjekin një pajisje gjurmimi në çantën e Kei-së dhe hyjnë në tunele. Ata hasin Fuse plotësisht të blinduar, i cili i masakron të gjithë.

Më vonë, Brigada e Ujkut takohet në depo vjetërsirash dhe Fuse është urdhëruar të vrasë Kei për të siguruar që ajo kurrë nuk kapet nga Siguria Publike. Kei përqafon Fuse dhe për fat të keq reciton dialogun e Kësulëkuqes, duke përshkruar pamjen groteske të ujkut të maskuar si një i dashur. Fuse është i shqetësuar, por e vret Kei gjithsesi, duke sakrifikuar njerëzimin e tij që të mbetet pjesë e paketës. Rreshteri i vjetër krahason solemnisht fatin e Keit me shkatërrimin e Kësulëkuqes dhe triumfin e ujkut.

LuajtënRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Discotek Media - Tijdlijnfoto's. Facebook. Retrieved on 2014-05-12.
  2. ^ "Warner Bros. and KIM Jee-woon Team Up Once More on JIN-ROH Remake". www.koreanfilm.or.kr (në anglisht).
  3. ^ "KIM Jee-woon's Sci-fi Action INRANG Starts Shooting in August" (në anglisht). Koreanfilm.or.kr. 28 korrik 2017. Marrë më 2018-05-06.