Jules Jusuf Jammal (Arabisht: جول يوسف جمال‎‎; 29 prill 1932 - 29 tetor 1956) ishte oficer ushtarë sirianë, i cili bëri vetëvrasje më 29 tetor 1956 krizës së Suezit në Egjipt.

BiografiaRedakto

Sipas disa burimeve prej vendeve arabe, biografia e tij është kështu: Ai lindi në Al-Mishtaja, fshat e cila ndodhet mes Homsit dhe Latakisë[1] Gjatë krizës në Suezi, thuhet se ai doli si vullnetarë për të bërë vetëvrasje në emër të nacionalizmit arab kundër pushtetit tripalës nga Izraeli, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca në Gadishullin Sinai për ta pushtuar Kanalin e Suezit. Jammal aktivizoi bombën në anijen franceze dhe e shkatërroi anijen dhe vdiq.[2]

Pas vdekjes së tij, qeveria siriane i jepi medaljen e lartë ushtarake. Presidenti egjiptian Gamal Abdel Nasser i dha atij yll ushtarake. Disa rrugë në Siri, Egjipt dhe Palestinë, janë emëruar në emër të tij. Një shkollë në Latakia, është emëruar me emrin e tij. Imami i Sirisë, Ahmad Badreddin Hassoun e ka përmendur emrin e tij në një nga ligjëratat e tij.


ReferimetRedakto

  1. ^ "موقع المشتاية الرسمي - المجلة". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2011. Marrë më 28 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jules Jammal (1932 1956), the famous officer in the Syrian Navy who fought in the Suez Canal war of 1956: Syrian History". Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 gusht 2012. Marrë më 28 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)