Latakia ose Lazkije (Arabisht: اللَاذِقِيَّة el-Lazikijje) është qytet në Siri, poashtu edhe kryeqytet i Guvernoratit Latakia. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2009, qyteti ka pasur 650,558 banorë.

Latakia
اللَاذِقِيَّة
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Latakia
Vendndodhja
Latakia is located in Siria
Latakia
Latakia

Koordinatat: 35°31′V 35°47′L / 35.517°V 35.783°L / 35.517; 35.783

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Guvernorati Latakia
Distrikti Distrikti Latakia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 58 km2
Popullsia 650,558 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi 041

EtimiologjiaRedakto

Si krejt qytetet tjera të perandorisë Selecuid, Latakia u emërua sipas një anëtarit të dinastisë. Së pari u quajtë Loadiklea në bregdet nga Seleucus I Nicator në nder të nënës së tij, Laodice.

GjeografiaRedakto

Latakia ndodhet 344 kilometra në verilindje të Damaskut, 182 kilometra në jugperëndim të Aleppos, 178 kilometra në veriperëndim të Homit dhe rreth 86 kilometra në veri të Tartusit.

EdukimiRedakto

Univeriteti i Latakisë u themelua më 1971 dhe u riemërua Universiteti Tishrin (Universiteti i Tetorit) më 1976 për ta përkujtuar fitoren e Sirisë e cila ndodhi në muajin tetor 1973. Universiteti ka 25,660 studenta, 57% janë femra.[1]

Një shkollë në Latakia, është emëruar me emrin Jules Jammal, oficer ushtarak i cili bëri vetëvrasje në një anije franceze.[2]

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2009. Marrë më 28 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ AHMED FAWAZ La rencontre entre le Président et son second remonte à la fin des années quarante, sur les bancs du lycée Jules Jammal, dans la ville côtière de Lattaquié. Tous deux étaient membres du parti Baas. Cette rencontre n'était Le Nouvel Afrique Asie page 23
  3. ^ Mersin, Latakia become sister cities[lidhje e vdekur] Turkish Daily News. 2008-01-21.
  4. ^ "The Syrian-Iranian Joint Supreme Committee meetings (in Arabic)". Alwehda Publications. 8 mars 2009. Marrë më 2009-11-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)