Mersin është qytet në jug të Turqisë. Ndodhet në bregdet të Detit Mesdhe, rreth 65 kilometra në jugperëndim të Adanës.

Mersin
Qytet
noform
Mersin Halkevi
Vendndodhja
Mersin is located in Turqia
Mersin
Mersin
Vendndodhja e Mersin në Turqi

Koordinatat: 36°48′V 34°38′L / 36.800°V 34.633°L / 36.800; 34.633

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Provinca Mersin
Kryetari i Bashkisë Burhanettin Kocamaz
Partia Partia e Lëvizjes Nacionaliste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15,620 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Popullsia 1,727,255 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 33xxx
Prefiksi (+90) 324
Targa 33
Faqja Zyrtare www.mersin.gov.tr

BinjakëzimetRedakto