Rajoni Mesdhetar (turqisht: Akdeniz Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

Rajoni Mesdhetar
turqisht : Akdeniz Bölgesi
Rajon i Turqisë
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 122,927 km2

Kufizohet me Rajonin e Egjeut në perëndim, Rajonin e Anadollit Qendror në veri, Rajonin e Anadollit Lindor në verilindje, Rajonin e Anadollit Juglindor në lindje, Sirinë në juglindje dhe Detin Mesdhe në jug.

NënndarjetRedakto

 • Adana Section (turqisht: Adana Bölümü)
  • Çukurova - Taurus Mountains Area (turqisht: Çukurova - Toros Yöresi)
  • Antakya - Kahramanmaraş Area (turqisht: Antakya - Kahramanmaraş Yöresi)
 • Antalya Section (turqisht: Antalya Bölümü)
  • Antalya Area (turqisht: Antalya Yöresi)
  • Göller Area (turqisht: Göller Yöresi)
  • Taşeli - Mut Area (turqisht: Taşeli - Mut Yöresi)
  • Teke Area (turqisht: Teke Yöresi)

EkorajonetRedakto

TokësoreRedakto

PalearcticRedakto

Livadhe të buta, SavanaRedakto
Pyjet mesdhetareRedakto

ProvincatRedakto

Provincat që janë plotësisht në rajonin Mesdhetar:

Provincat që janë kryesisht në rajonin Mesdhetar:

 • Kahramanmaraş


Provincat që janë pjesërisht në Rajonin Mesdhetar:

 • Konya
 • Niğde
 • Kayseri
 • Denizli
 • Gaziantep
 • Muğla
 • Karaman
 • Kilis

KlimaRedakto

Rajoni Mesdhetar ka klimë mesdhetare në bregdet, me verë të nxehtë, të thatë dhe dimra të butë deri të ftohët, me lagështi dhe një klimë kontinentale gjysmë të thatë në brendësi me verë të nxehtë, të thatë dhe dimra të ftohtë dhe me borë.[1]

Shiko edheRedakto

GaleriRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Antalya" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-06-20. Marrë më 2012-09-21.

Lidhje të jashtmeRedakto

37°00′V 34°00′L / 37.000°V 34.000°L / 37.000; 34.000