Rajoni i Anadollit Juglindor (turqisht: Güneydoğu Anadolu Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

Rajoni i Anadollit Juglindor
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Rajon i Turqisë
Location of Rajoni i Anadollit Juglindor

Kufizohet me Rajonin Mesdhetar në perëndim, Rajonin e Anadollit Lindor në veri, Sirinë në jug dhe Irakun në juglindje.

Nënndarjet Redakto

 • Middle Euphrates Section (turqisht: Orta Fırat Bölümü)
  • Gaziantep Area (turqisht: Gaziantep Yöresi)
  • Şanlıurfa Area (turqisht: Şanlıurfa Yöresi)
 • Tigris Section (turqisht: Dicle Bölümü)
  • Diyarbakır Area (turqisht: Diyarbakır Yöresi)
  • Mardin - Midyat Area (turqisht: Mardin - Midyat Yöresi)

Ekorajonet Redakto

Tokësore Redakto

Palearctic Redakto

Pyjet gjethegjera dhe të përziera Redakto
Livadhe të buta, Savana Redakto

Pyjet mesdhetare Redakto

Provincat Redakto

 
Kalaja e Gaziantepit

Provincat që janë plotësisht në Rajonin e Anadollit Juglindor:

Provincat që janë kryesisht në Rajonin e Anadollit Juglindor:

Provincat që janë pjesërisht në Rajonin e Anadollit Juglindor:

 • Bitlis
 • Bingöl
 • Kahramanmaraş
 • Kilis
 • Malatya

Gjeografia dhe klima Redakto

Rajonin e Anadollit Juglindor ka një sipërfaqe prej 59.176   km2 dhe është rajoni i dytë më i vogël i Turqisë. Rajonin e Anadollit Juglindor ka një klimë kontinentale gjysmë të thatë me verë shumë të nxehtë dhe të thatë dhe dimra të ftohtë dhe shpesh me borë.[1]

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto

 1. ^ "BATMAN" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2011. Marrë më 6 gusht 2020.

Lidhje të jashtme Redakto

37°00′N 40°00′E / 37.000°N 40.000°E / 37.000; 40.000