Papa Juli III (Giovanni Maria Ciocchi del Monte l. 10 shtator 1487, Monte San Savino - v. 23 mars 1555, Roma) ishte papa i 221 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 shkurt 1550 dhe deri më 23 mars 1555. Paraardhës i tij ishte papa Pali III, ndërsa pasardhësi papa Marçeli II.

Papa Juli III
Papa Giulio III
Rituali i papa Juli III
papa i 221 i Kishës Katolike
C o a Giulio III.svg
Zgjedhja 7 shkurt 1550
Shugurimi peshkopal 22 shkurt 1550
Fundi papatit 23 mars 1555
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Pali III
Pasardhësi papa Marçeli II
Emri Giovanni Maria Ciocchi del Monte
Lindja Monte San Savino, 10 shtator 1487
Vdekja Roma, 23 mars 1555
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali III
Papë
7 shkurt 155023 mars 1555
Pasardhësi 
papa Marçeli II