Justin Scott Hartley (i lindur më 29 janar 1977) është një aktor, shkrimtar dhe regjizor amerikan. Ai njihet për rolin e tij të Fox Crane në soap operan e NBC Passions, dhe si Oliver Queen/Green Arrow në serialin SmallvilleThe CW.

Justin Hartley

Karriera Redakto

Hartley interpretoi personazhin Fox Crane ne dramen Passions, nga 17 dhjetor 2002 deri me 10 shkurt 2006. Ne 2006, Hartley luajti rolin kryesor si Aquaman, ne librat comics, ne nje seri te pare televizive per Aquaman te The CW, e cila mendohej te ishte nje dege e serialit Smallville. Edhe pse nuk u shfaq asnjehere, episodi u be i disponueshem online me pas. Hartley interpretoi per 7 episode Oliver Queen ne serialin Smallville me vone ate vit. Ne 2008, ai u kthye te Smallville si nje aktor i rregullt.

Ne 2008, ai luajti rolin e Tomit ne filmin e diskutueshem, Red Canyon, te filmuar ne tokat e shkreta te Utah-s.

eHartleyshte aktori i trete nje interpreton Green Arrow (Shigjeta Jeshile), dhe aktori i pare qe e beri kete ne live-action.

Jeta personale Redakto

Hartley ka lindur ne Knoxville, Illinois, dhe u rrit ne Orland Park, Illinois me vellane e tij Nathan dhe motrat Megan dhe Gabriela. Hartley shkoi te SIU dhe UIC ku u diplomua ne histori dhe teater. Ne 2003, Hartley filloi te lidhej me kolegen e tij ne Passions, Lindsay Korman (qe luante Theresa Lopez-Fitzgerald). Pas gjashte muajsh, ata u fejuan me 13 Nentor 2003. Ata u martuan ne nje ceremoni te vogel me 1 maj 2004. Ata linden nje vajze, me 3 korrik 2004.

Filmografia Redakto

Filma
Viti Filmi Roli Shenime
2005 Race You to the Bottom Joe
2007 Spellbound Danny Film televiziv
2008 Austin Golden Hour Rhett Clark Film televiziv
Red Canyon Tom Film televiziv
2009 Spring Breakdown Todd
A Way with Murder Ted Rawlings
Megafault Dan Lane Film televiziv
Smallville: Absolute Justice Oliver Queen/Green Arrow Film Televiziv
Televizioni
Viti Titulli Roli Shenimi
2002–2006 Passions Fox Crane Personazh kryesor
2006 Aquaman Arthur Curry Pilot
2007 CSI: NY Elliot Bevins Heart of Glass"
Cold Case Mike Delaney Justice"
2006–2011 Smallville Oliver Queen / Green Arrow 82 episode që prej shkurtit 2011