2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Këshilli i Evropës

Këshilli Evropian (Anglisht: European Council - joformalisht EUCO) është një organ kolektiv që përcakton drejtimin dhe përparësitë e përgjithshme politike të Bashkimit Evropian. Ai përfshin krerët e shteteve ose qeveritë e shteteve anëtare të BE-së, së bashku me Presidentin e Këshillit Evropian dhe Presidentin e Komisionit Evropian. Përfaqësuesi i Lartë i Unionit për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë merr pjesë gjithashtu në takimet e tij. [1] Themeluar si një samit joformal në vitin 1975, Këshilli Evropian u zyrtarizua si një institucion vetëm në vitin 2009 pas hyrjes në fuqi të Traktatit të Lisbonës . Presidenti i saj aktual është Donald Tusk, ishkryeministri i Polonisë . Charles Michel, kryeministri aktual belg është President i Zgjedhur, në detyrë nga 1 dhjetori i vitit 2019. [2] [3] [1] [4] [5] [6]

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Consolidated versions of the Treaty on European Union and the Treaty on the functioning of the European Union" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Art. 13 et seq of the Treaty on European Union
  3. ^ Gilbert, Mark (2003). Surpassing Realism – The Politics of European Integration since 1945 (page 219: Making Sense of Maastricht). Rowman & Littlefield. ISBN 9780742519145. Marrë më 23 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "EUROPA – The European Council: Presidency Conclusions". European Commission. Marrë më 11 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "EUROPA : Home of the European Council and the Council of the EU - Consilium". www.consilium.europa.eu (në anglisht). Marrë më 2017-05-07.
  6. ^ Art. 15(4) of the Treaty on European Union

Linqe te jashtmeRedakto