Këzëlli ose Kizili (rusisht : Кызы́л, Kijzijl ; tëvisht : Кызы́л, Këzëll) është kryeqyteti i Republikës së Tuvës, Rusi. Emri i qytetit domethënë "i kuq" në tuvisht, sikur në shumë gjuhë të tjera turkike. Qyteti ka mbi 100 mijë banorë dhe shërbehet prej Aeroportit të Këzëllit.

Kizill
Кызыл
Qytet
noform
Monumenti "Qendra e Azisë" në Kizill
Stema_figura
Stema e Kizillit
Vendndodhja
Kizill is located in Rusi
Kizill
Kizill

Kizill is located in Republika e Tëvasë
Kizill
Kizill

Koordinatat: 51°43′0″V 94°27′0″L / 51.71667°V 94.45000°L / 51.71667; 94.45000

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Republika e Tëvasë
Kryetari i Bashkisë Vladislav Khovalyg
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 109.918 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1914
Zona Kohore KRAT (UTC+8)
Kodi Postal 667001-667011
Prefiksi +7 39422
Koordinatat 51° 43′ 0″ Veri

94° 27′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.mkyzyl.ru
 Commons: Kyzyl – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale