Këzëlli ose Kizili (rusisht : Кызы́л, Kijzijl ; tëvisht : Кызы́л, Këzëll) është kryeqyteti i Republikës së Tuvës, Rusi. Emri i qytetit domethënë "i kuq" në tuvisht, sikur në shumë gjuhë të tjera turkike. Qyteti ka mbi 100 mijë banorë dhe shërbehet prej Aeroportit të Këzëllit.

Këzëlli
Кызыл
Qytet
Monumenti "Qendra e Azisë" në Kizill
Monumenti "Qendra e Azisë" në Kizill
Skeda:Rusia
Popullsia
 • Total109,918
Faqja zyrtarewww.mkyzyl.ru
 Commons: Kyzyl – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale