Klubi Futbollistik 2 Korriku është klub futbollistik bazuar në Prishtinë, Kosovë. Klubi luan në nivelin e dytë në Ligën e Parë.

KF 2 Korriku
Emri i plotëKlubi Futbollistik 2 Korriku
Themeluar1990
StadiumiFusha Sportive 2 Korriku, Prishtinë
Kapaciteti1,000
PresidentiFadil Ismajli
TrajneriGajur Rexhepi
LigaLiga e Parë
2017–18Liga e Parë, 10-ti
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra Home Colors
Ngjyra jashtë

Historia Redakto

KF 2 Korriku fitoi Kupën e Kosovës në vitin 1996. Klubi ka shkollën më popullore të futbollit në Kosovë. Në 20 vitet e fundit që nga viti 1990 kjo shkollë ishte gjeneratori i talenteve ekstremistë dhe në Super League të Kosovës pothuajse çdo klub ka lojtarë nga kjo shkollë. Disa lojtarë të njohur që kaluan në radhët e KF 2 Korriku janë Etrit Berisha dhe futbollisti shqiptarë nga Australia Labinot Haliti.

Lidhje të jashtme Redakto