KF Ramiz Sadiku (Klubi Futbollistik Ramiz Sadiku) është një klub futbollistik nga Prishtina.Ky klub nisi te formohej ne vitin 1974 e ne vitin 1975 u perfundua edhe stadiumi me po të njejtin emër Ramiz Sadiku . Aktualisht ramiz sadiku garon ne ligen e parë te kosovës.Ka nje akademi te zhvilluar dhe ka qenë një herë kampion i Superligës rajonale kosovare dhe ishte në sezonin 1982/1983.

KF Ramiz Sadiku
Pseudonimi(et)Bardhë e zinjtë
Themeluar1974
StadiumiStadiumi "Ramiz Sadikut"
Kapaciteti5,000
LigaLiga e Parë e Futbollit të Kosovës
2017/1811
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi është emëruar sipas Ramiz Sadikut (një prej organizatorëve të Luftës Nacionalçlirimtare të Kosovës)

Lidhje të jashtme

Redakto