KF Vëllazërimi 77 është një klub futbolli me seli në Kërçovë, Maqedonia e Veriut . Ata aktualisht janë duke garuar në Ligën e Dytë të Maqedonisë (Divizioni Perëndimor).

HistoriaRedakto

KF Vëllazërimi hyri në Ligën e Parë të Maqedonisë në sezonin 2005–2006 dhe ata ishin sensacioni i ligës pas fillimit të tyre të mrekullueshëm. Por, pas disa problemeve ekonomike shumë lojtarë u larguan nga skuadra, megjithatë Vëllazërimi arriti të qëndrojë në ligë. Sezoni 2006–2007 e gjeti Vëllazërimin me probleme të reja financiare dhe ata përfunduan në vendin e 12-të (të fundit) në ligë duke u rrëzuar. Dorëzimi detyroi ndryshimin në krye dhe kryetari i ri i klubit u emërua Gani Arsllani. Ai shkarkoi trajnerin Nazmi Ajdini duke iu referuar rezultateve të dobëta të vitit të kaluar dhe emëroi Igor Nikolaevskin si trajner të ri. Që atëherë, KF Vëllazërimi nuk i ka pasur asnjëherë financat që kishte më parë, ata ranë në Ligën e Tretë të Maqedonisë. Ata luajtën në Ligën e Tretë të Maqedonisë për shumë sezone deri në verën e vitit 2014 kur u futën në Ligën e Dytë të Maqedonisë. Tashmë prej dy sezonesh KF Vëllazërimi po ngrihet ngadalë por me siguri. Në vitin 2014/2015 arritën të qëndrojnë në ligë dhe në këtë sezon janë të fortë për të mposhtur në shtëpi dhe jashtë, shumë mendojnë se KF Vëllazërimi do të arrijë të qëndrojë në Ligën e Dytë.

SkuadraRedakto

Që nga 13 korriku 2021.

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Muharem Adili
3   Ilir Memeti
5   Jonus Shabani
6   Mb Ajradin Cuculi
7   Mb Albulen Imeri
11   Rihan Zeqiri
14   Mb Abdulla Sejdini
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15   Mirlind Ibraimi
16   Liridon Ramadani
17   Sm Omer Jashari
19   Mb Shaban Suliman
22   Urim Bajrami
22   Drilon Zendeli
  Mb Kushtrim Ballazhi

NderimetRedakto

Liga e Dytë maqedonase :

  • Fituesit (1): 2004–05

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto