Kaçaniku i Vjetër

fshat në Kosovë

Kaçanik i Vjetër është një vendbanim në komunën e Kaçanikut, Kosovë. Historia e keti fshati njeh dy trima Abedin Krasniqi DIN HOXHA qe  qysh ne rinine e hershme krijoi krahun e veqant ushtarak per te luftuar kunder padrejtesive qe po vazhdonin ti benin pushtuesit serbo – bullgar, kunder shqipetareve te kesaj ane te Malesise se Kacanikut.

Kaçanik i Vjetër
Fshat

Qamil Ilazi Komandant BARDHI nje mesues qe morri armen qe te luftoj padrejtesin qe iu be popullit te tij ndaj pushtuesit serb.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto