Kaçaniku i Vjetër

fshat në Kosovë

Kaçanik i Vjetër është një vendbanim në komunën e Kaçanikut, Kosovë. Historia e keti fshati njeh dy trima Abedin Krasniqi DIN HOXHA qe  qysh ne rinine e hershme krijoi krahun e veqant ushtarak per te luftuar kunder padrejtesive qe po vazhdonin ti benin pushtuesit serbo – bullgar, kunder shqipetareve te kesaj ane te Malesise se Kacanikut.

Kaçanik i Vjetër
Fshat
Vendndodhja
Kaçanik i Vjetër is located in Kosova
Kaçanik i Vjetër
Kaçanik i Vjetër
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Kaçanik
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 547 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 17′ 49″ Veri

21° 13′ 23″ Lindje

Qamil Ilazi Komandant BARDHI nje mesues qe morri armen qe te luftoj padrejtesin qe iu be popullit te tij ndaj pushtuesit serb.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto