Kalaja e Dishnicës

monument kulturor në Shqipëri

Kalaja e Dishnicës është një monument i trashëgimisë kulturore në Dishnicë, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "1886""10.06.1973".

Kalaja e Dishnicës
Kalaja e Dishnicës is located in Shqipëria
Kalaja e Dishnicës
Kalaja e Dishnicës në hartë
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Dishnicë, Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°38′35″V 20°49′24″L / 40.643036°V 20.82344°L / 40.643036; 20.82344Koordinatat: 40°38′35″V 20°49′24″L / 40.643036°V 20.82344°L / 40.643036; 20.82344
Ndërtuar PERIUDHËN E ANTIKITETIT TË VONË. Shek. V-VI e.s
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 188610.06.1973
Nr. i referencës KO048
Tipologjia Kala

Kalaja e Dishnicës ndodhet në jugperëndim të fshatit Dishnicë.I cili ndodhet në lindje të qytetit të Korçës. Kalaja është ndërtuar mbi malin e njohur me emrin “Mali I Dishnicës”. Ajo zë një shesh me sipërfaqe 50m x 15m ose rreth 0.5 Ha. Materialet e gjetura në brendësi të territorit të saj e datojnë kalanë në periudhën e antikitetit të vonë.Kalaja e dishnicës ruhet në gjendjen e mëparshme dhe nuk ka dëmtime.Ajo është shpallur monument kulture në vitin 1973.

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.

Lidhje të jashtmeRedakto