Kamçatka (Rusisht: полуо́стров Камча́тка, Poluostrov Kamçatka) është një gadishull 1,250 kilometra i gjatë në Lindjen e Largët ruse, me një sipërfaqe prej rreth 270,000 km2.[1] Ajo gjendet mes Oqeanit Paqësor në lindje dhe Detit Ohotsk në perëndim.[2]

Topografia e Kamçatkës

Në Kamçatkë gjenden vullkanët e Kamçatkës, një vend i trashëgimisë botërore.

ReferimetRedakto

  1. ^ Быкасов В. Е. Ошибка в географии // Известия Всесоюзного Географического Общества. — 1991. — № 6.
  2. ^ "Kamchatka Peninsula". Encyclopædia Britannica. Marrë më 2008-02-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)