Kambana e Thuin është një ndërtesë historike në qytetin belg, Thuin. Edhe pse historikisht ka qenë e bashkangjitur në një kishë, kulla e kambanës gjithashtu është bërë edhe kulla e komunës, kambana e vetme e Principatës së Liège.

Kambana e Thuin, e radhitur me shtëpitë e vjetra

Ajo është një nga 56 kambanat e Belgjikës dhe Francës që nga viti 1999 e klasifikuar atë si trashëgimi botërore të UNESCO-s.[1]

HistoriaRedakto

Kulla e kishës së vjetër të Shën-Théodard, është ndërtuar pa themele në shkëmb, është padyshim mesjetare dhe duhet të datoj nga koha e zhvillimit të madh të qytetit. Në mënyrë të veçantë në periudhën midis 1153 dhe 1164, gjatë vizitave të Bishop Henri-Leez, princi vendosi të ndërtojë një kullë për kishën, Kapitulli daton nga kjo periudhë.

E goditur nga artileria gjermane në 24 gusht 1914, dëmi i pësuar nga shigjeta do të riparohen në mënyrë të përhershme në vitin 1952 nga marangozët Michot, babai dhe djali, Lobbes.

Restaurimi i fundit daton nga viti 2004, kur u automatizuar që të bjerë në çdo gjysmë dhe një orë.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Tourist Attractions and Museums in Belgium". Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 gusht 2016. Marrë më 1 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 50°20′23″V 4°17′12″L / 50.33965°V 4.28662°L / 50.33965; 4.28662