Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kampen (kthjellim).


Kampen është një komunë në provincën OverijsselHolandë me sipërfaqe 161.84 km² dhe popullsi 50073 banorë[1]. Kampen është kryeqendra e komunës.

Kampen
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Kampen.svg
Pamje nga Kampen

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Overijssel – stema Overijssel
Kryeqëndra Kampen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°33′V 5°54′L / 52.55°V 5.9°L / 52.55; 5.9 (Kampen)Koordinatat: 52°33′V 5°54′L / 52.55°V 5.9°L / 52.55; 5.9 (Kampen)
Sipërfaqja 161,84 km2
Popullsia 50.073 banorë 2010
Dendësia 309,4 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 038, 0525
Kodi Postar 8260-8279
Kodi statistikor 0166
Vendndodhja
Kampen is located in Hollandë
Kampen
Kampen
Kampen – harta_foto
www.kampen.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Overijssel