Kanallaq (greqisht: Καναλλακίου/Kanallákion) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi.

Kanallaq
Καναλλακίου
Fshat
Vendndodhja
Kanallaq is located in Greqia
Kanallaq
Kanallaq
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Kanallaqot
Krahina etnografike-
gjeografike
Frar
Lartësia 91 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 13′ 59″ Veri

20° 36′ 11″ Lindje

Popullsia 2.454 banorë

GjeografiaRedakto

Nga veriu Kanallaqi kufizohet me Jonuzin, nga verilindja me Arcën, nga jugu me Ftinën, nga juglindja me Bodarin dhe nga perëndimi me Besherenë.

Toponimet të fshatit Kanallaq:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[1]

 • Bunda - mal’ i vogël, në V.
 • Fush’ e Dangës – fushë, në V.
 • Kallmi - kënetë, në V.
 • Lumi - lumi i Frarit, (ose i Gliqisë), në P.
 • Manastir’ i Bundës - kishë, në V.
 • Pandelejmoni - shesh me ullinj, në J.
 • Qafa e Cjapit - qafë mali, në J.
 • Raq i Lules - kodër, në V.
 • Rrap i Dangës - rrap i madh në fushë, në V.
 • Rrap i Pirros - vend ku ka qënë një rrap shekullor, në V.
 • Ura e Bundës - urë e vogël me hark mbi ujrat e Kallmit, në V.

DemografiaRedakto

Fshati ishte dhe ende është e banuar nga popull shqipfolës ortodokse. Sepse Kanallaq është qendra administrative e komunës të Pargës, disa familje jo shqipfolës janë vendosur atje.

Familjet në fshatin Kanallaq:[2]

Dhoni (Postol Dhoni), Kauri (Jor Kauri), Konomi, Prifti, Tasi, Tashi, Vangjeli.

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 280. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Riza Isuf Husa, 75 vjeç, bari, autodidakt nga Margëlliçi, refugjat i vitit 1944, sot me banim në Tiranë. Tiranë, korrik, 1972.
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 280.