Kastrati (Kurshumli)

(Përcjellë nga Kastrati)

Kastrat (serbisht: Кастрат/Kastrat) është fshat në komunën e Kurshumlisë, Serbi. Ndodhet në shpatin e kodrave të luginës që shtrihet deri në Besianë, dhe përbëhet nga disa dhjetëra shtëpi të shpërndara. Dikur banohej nga shqiptarët, por sot mbizotërojnë serbët.

Kastrat
Кастрат
Fshat
Vendndodhja
Kastrat is located in Serbia
Kastrat
Kastrat

Koordinatat: 43°7′4″V 21°18′5″L / 43.11778°V 21.30139°L / 43.11778; 21.30139

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Kurshumli
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 565 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 7′ 4″ Veri

21° 18′ 5″ Lindje

Lidhje të jashtmeRedakto