Hape menynë kryesore

Catanzaro është një fshat në provincën e Catanzaro, kryeqyteti i provincës dhe Calabrida shtatëdhjetë .

Ajo është gjithashtu vendlindja qyteteve çmimin Nobel RENATO DULBEKKO. (1914-2012)

Koordinatat: 38°54′V 16°36′L / 38.900°V 16.600°L / 38.900; 16.600