Kate Upton në G-Star më 2014

Katherine Elizabeth Upton[1] (lindi më 10 qershor 1992)[2] është modele dhe aktore amerikane. Upton ishte modele e fotografuar në faqen e parë të revistës Sports Illustrated Swimsuit Issue në vitin 2012, 2013 dhe 2017. Ajo gjithashtu është shfaqur në filmat Tower Heist (2011), The Other Woman (2014) dhe The Layover (2017).

Jeta e hershmeRedakto

Upton lindi në St. Joseph, Michigan. Ajo është vajza e Shelley (mbiemri i vajzërisë Davis), ish-kampione e tenisit të shtetit të Teksasit, dhe Jeff Upton, drejtues i atletikës i shkollave të larta.[3][4][5] Stërjyghi i saj, Fredrick Upton ishte bashkë-themelues i komanipsë Whirlpool Corporation.[6]

KarrieraRedakto

Ajo u zhvendos në New York City ku nënshkroi me IMG Models.[7] Në vitin 2011, Upton u paraqit në revistën Sports Illustrated Swimsuit Issue.[8]

Debutimi i saj në karrierën e aktrimit ishte në filmin Tower Heist. Ajo u shfaq në kryeartikull në revistat Vogue, Harper's Bazaar, V, Mademoiselle, GQ, Cosmopolitan, Glamour, dhe Esquire. Ajo u shfaq në revistën franceze Elle dhe revistën amerikane Vanity Fair.

Në vitin 2012, Upton u rradhit modelja e pestë nga Models.com[9] Ajo u rradhit e treta në Top 99 Women për vitin 2013 në portalin e uebfaqes AskMen[10]

Në prill 2014, ajo u shfaq me Cameron Diaz, Leslie Mann, dhe Nikolaj Coster-Waldau në filmin komedi The Other Woman me rolin e saj si e dashura e dytë e Markut.[11][12]

Jeta personaleRedakto

 
Kate Upton dhe qeni i saj Harley në vitin 2017

Kate Upton filloi të takohet me bejsbollistin Justin Verlander në fillim të vitit 2014[13] dhe u fejuan në vitin 2016.[14] Më 24 nëntor 2017, ata u martuan në kishë në Toskana, Itali.[15]

Ajo ka një qen me emrin Harley.[16]

FilmografiaRedakto

FilmatRedakto

Viti Titulli Roli Shënimet
2011 Tower Heist Cameo
2012 The Three Stooges Bernice
2014 The Other Woman E dashura e dytë e Markut
2017 The Layover Meg
2017 The Disaster Artist Skenat u fshinë
2017 Wild Man Talia

SerialetRedakto

Viti Titulli Shënimet
2011 Tosh.0 Epizodi: "Bug in Mouth Reporter"
2012 Sports Illustrated: The Making of Swimsuit 2012[17] Speciale; e datuar më 14 shkurt
2012 Saturday Night Live Epizodi: "Maya Rudolph/Sleigh Bells"
2012 GTTV Presents MLB 2K12: The Perfect Club[17] Epizodi i datuar më 14 maj
2017 Lip Sync Battle (duke kënduar këngën e Britney Spears' "...Baby One More Time") Epizodi i datuar më 20 prill
2018 RuPaul's Drag Race 1 epizod (sezoni 10)[18]

ReferimetRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  4. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  5. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  6. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  7. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  8. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  9. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  10. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  11. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  12. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  13. ^ Apatoff, Alex (November 2, 2017). "Kate Upton and Justin Verlander Are Getting Married This Weekend". People.
  14. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  15. ^ Marcus, Emily (November 4, 2017). "Kate Upton and Justin Verlander Marry in Italy: Details!". US Weekly.
  16. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  17. ^ a b Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
  18. ^ http://www.newnownext.com/rupauls-drag-race-season-10-judges-trailer/03/2018/

Lidhje të jashtmeRedakto