Kati Wolf (e lindur më (1974-09-24) 24 shtator 1974 (49 vjeç) në Szentendre, Hungari) është një këngëtare hungareze. Wolf përfaqësoi Hungarinë në Festivalin Evropian të Këngës 2011 me këngën "What About My Dreams?" (Po për ëndërrat e mia?).

Kati Wolf
U lind në (1974-09-24) 24 shtator 1974 (49 vjeç)
Szentendre, Hungaria
KombësiaHungareze
Faqja në rrjetwww.wolfkati.hu

Në moshën shtatë, Wolf këndoi këngën e një filmi vizatimorë "Vuk", ku u bë kënga më e famshme e asaj kohe në Hungari. Karierën e vazhdoi në Faktorin X në Hungari, ku arriti edhe sukses. Pastaj ajo u zgjedh në mënyrë internale nga televizioni Hungarez për ta përfaqësuar shtetin e saj. Në gjysëm finale Wolf u rendit e 7-ta, ndërsa në finale e 22-ta. Hungaria e kritikoi këtë rezultat "Të pa vlerësuar mirë" meqë kënga "What About my Dreams?" apo në shqip: Po për ëndërrat e mia?, ishte kënga më e votuar nga fansat, dhe u pozicionua e para në dy radiot më të mëdha në Gjermani.

Diskografia

Redakto

Albumet

Redakto
  • Wolf-áramlat (2009)
  • Az első X — 10 dal az élő showból (2011)

Këngët

Redakto
  • "Vuk dala" (1981)
  • "Szerelem, miért múlsz?" / "What About my Dreams" (2011)
  • "Vár a holnap" (2011)

Lidhje të jashtme

Redakto