Kieti është qytet dhe komunë në rajonin Abruco, Itali. Kieti shtrihet në një kreshtë përgjatë lumit Pescara, disa kilometra larg nga deti Adriatik dhe me malet Maiella dhe Gran Sasso në sfond.

Kieti
Qytet
Katedralja e Kietit
Katedralja e Kietit
Popullsia
 • Gjithsej51.340
{{{postal_code_type}}}
66100
Faqja zyrtarewww.comune.chieti.gov.it

Historia Redakto

Kieti është një nga qytetet e lashta italiane. Sipas legjendës, qyteti u themelua nga heroi grek Akili dhe u emërtua në nder të nënës së tij Thetis. Ndërsa sipas Strabonit u themelua nga Arkadianët.

Pasi fisi luftarak Marrucini u mposhtë nga romakët, palët krijuan marrdhënie aleance. Gjatë kohës së Perandorisë popullsia e Kietit arriti në 60,000 banorë, por pas rrëzimit të pjesës perëndimore të saj, qyteti u shkatërrua nga gotët.

Lidhje të jashtme Redakto