Kisha e Shën Mëhillit (Vithkuq)

monument kulture në Shqipëri
Disambig.svg Shih: Kisha e Shën Mëhillit (kthjellim).

Kisha e Shën Mehillit (Vithkuq) është një monument i trashëgimisë kulturore në Vithkuq, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [2]. Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar me numër 586 e 4874 më 17.03.1948 e 23.09.1971.

Kisha e Shën Mëhillit (Vithkuq)
Kisha e Shen Mehillit.jpg
Lloji Arkitekturë
Vendndodhja Vithkuq, Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°31′39″V 20°34′42″L / 40.527484°V 20.578224°L / 40.527484; 20.578224Koordinatat: 40°31′39″V 20°34′42″L / 40.527484°V 20.578224°L / 40.527484; 20.578224
Ndërtuar Filluar me 1682 perfunduar me 1728[1]
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 586 e 487417.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencës KO065
Tipologjia Kishë
Kisha e Shën Mëhillit (Vithkuq) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mëhillit (Vithkuq)
Kisha e Shën Mëhillit në hartë

Histori dhe përshkrimRedakto

Kisha është më e madhja e Vithkuqit. Ajo filloi të ndërtohet në vitin 1682 dhe u nga Mihaili dhe Gabrieli, me shpenzimet e të krishterëve që jetonin në Vithkuq, me kontributin e prift Stavrit, dhe Mitropolitit të Kosturit. U përfundua më 1728.[1]

Kisha përbëhet nga naosi, narteksi dhe hajati. Naosi është i tipit bazilikal, trenefesh me përmasa tl brendshme 15.5 x 9.5 m. Dy radhë kollonash ndajnë nefet nga njëri-tjetri, nga të cilët nefi qendror është më i gjerë dhe më i lartë nga dy anësoret. Kollonat lidhen ndërmjet tyre me një sistem harqesh në të dy drejtimet. Nefet gjatësore ndërpriten nga një nef tërthor, duke krijuar në mes një bërthamë të mbuluar me kupolë. Lartësia e objektit është rreth 8 m.[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Kisha e Shen Mehillit Vithkuq". Bashkia Korce. Marrë më 21 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.
  3. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtmeRedakto