Christopher Catesby Harington[1][2] (lindur më 26 dhjetor 1986[1]), i njohur më mirë si Kit Harington, është një aktor anglez. Fama e tij u rrit duke luajtur rolin e Jon Snow në serinë televizive Game of Thrones.[3] Harington gjithashtu luajti edhe rolin kryesor Milo në filmin e vitit 2014, Pompeii dhe ka dubluar me zë karakterin Eret në filmin animacion How to Train Your Dragon 2.

Kit Harington
Kit Harington June 2014.jpg
Harington in June 2014
U lind (1986-12-26) 26 Dhjetor 1986 (35 vjeç)
ArsimiCentral School of Speech and Drama
PunësimiAktor
Vite aktiviteti2008–prezent

FilmografiaRedakto

 
Duke folur në panelin e Game of Thrones, 2013 San Diego Comic Con International

FilmRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
2012 Silent Hill: Revelation Vincent Smith
2014 Pompeii Milo
2014 How to Train Your Dragon 2 Eret (zë)
2014 Testament of Youth Roland Leighton
2014 Seventh Son Billy Bradley
2015 Spooks: The Greater Good Will Holloway
2016 Zootopia Sammy Diggs (zë) Post-production
2016 Brimstone Samuel Filming

TelevizionRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
2011–present Game of Thrones Jon Snow Rol kryesor
2015 7 Days in Hell Charles Poole Film televiziv

Video lojraRedakto

Viti Titulli Roli
2015 Game of Thrones Jon Snow (zë)

TeatërRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
2008–2009 War Horse Albert Narracott Olivier Theatre and New London Theatre[4][5]
2010 Posh Ed Montgomery Royal Court Theatre[2][6]
2015 The Vote Colin Henderson Donmar Warehouse[6]

Çmimet dhe kandidimetRedakto

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2011 Scream Award Best Ensemble Game of Thrones Kandidat/e [7]
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (shared with the cast) Kandidat/e [8]
IGN Award Best TV Hero Kandidat/e
2012 Saturn Award Best Supporting Actor on Television Kandidat/e [9]
Golden Nymph Award Outstanding Actor in a Drama Series Kandidat/e
2013 Young Hollywood Awards Actor of the Year Veten e tij Fitues/e [10]
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (shared with the cast) Game of Thrones Kandidat/e [11]
2014 Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (shared with the cast) Kandidat/e [12]
2015 Empire Award Empire Hero Award (shared with the cast) Fitues/e [13]

ReferimetRedakto

 1. ^ a b "Kit Harrington". TVGuide.com. Marrë më 2015-06-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Kit Harington". Yahoo! Movies. Arkivuar nga origjinali më mars 2, 2014. Marrë më 2014-07-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Low, Lenny Ann (22 mars 2014). "Game of Throne's Kit Harington: Man for all seasons". The Sydney Morning Herald. Marrë më 24 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Staff writer (2 korrik 2009). "Theatre Interview with Kit Harington — The 22-Year-Old Stars in War Horse at the New London Theatre". The London Paper. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2010. Marrë më 10 nëntor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Kit Harington". London Theatre Database. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2010. Marrë më 20 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Game of Thrones's Kit Harington looking for another stage role?". What's On Stage. 18 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2015. Marrë më 14 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Murray, Rebecca. "2011 SCREAM Awards Nominees and Winners". About.com. IAC. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 10 nëntor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The 18th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Award. Screen Actors Guild. 29 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2011. Marrë më 10 nëntor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Nominations for the 38th Annual Saturn Awards". Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. 29 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2014. Marrë më shkurt 29, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Carbone, Gina (1 gusht 2013). "2013 Young Hollywood Awards: Check Out Early Winners". Wetpaint. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2013. Marrë më 2015-02-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "SAG Awards Nominations: '12 Years A Slave' And 'Breaking Bad' Lead Way". Deadline.com. PMC. 11 dhjetor 2013. Marrë më dhjetor 11, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Hipes, Patrick (10 dhjetor 2014). "SAG Awards Nominations: 'Birdman' & 'Boyhood' Lead Film Side, HBO & 'Modern Family' Rule TV – Full List". Deadline.com. PMC. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2015. Marrë më janar 26, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Empire Hero Award". Empireonline.com. Bauer Consumer Media. 2015. Marrë më prill 1, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto