Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Klepp (kthjellim).


Klepp është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 114 km² dhe popullsi 14313 banorë[1].

Klepp
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Klepp

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Kleppe
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Elfin Lea (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°46′V 5°45′L / 58.767°V 5.750°L / 58.767; 5.750 (Klepp)Koordinatat: 58°46′V 5°45′L / 58.767°V 5.750°L / 58.767; 5.750 (Klepp)
Sipërfaqja 114 km2
Popullsia 14.313 banorë 2004
Dendësia 125,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kleppsbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1149
Vendndodhja
Kleppe is located in Norvegjia
Kleppe
Kleppe
Klepp – harta_foto
www.klepp.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Klepp – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto