Kolsh, Kukës

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Kukësit

Kolsh, Kukës është një fshatNjësinë administrative KolshRrethin e KukësitShqipërisë.[1]

Kolsh, Kukës

Vendbanime

Redakto


Histori dhe demografi

Redakto

Fshati ka 193 familje me një popullsi prej 856 banorësh ku 432 janë meshkuj dhe 424 janë femra. Kolshi ka qenë i banuar që mijëra vjet më parë, dhe ka qenë vendbanim i rëndësishëm ilir. Në territorin e Kolshit janë gjetur shumë enë balte, armë e varre ilire.

Në këtë zonë niveli i varfërisë u ul me fillimin e punimeve të autostradës Durrës-Kukës, ku një pjesë e mirë e banorëve u punësuan në këtë projekt dhe një pjesë tjetër ofruan shërbime tregtare ndihmëse. Pas atyre viteve, aktiviteti i vetëm mbeti bujqësia e vogël.

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "FLETORJA ZYRTARE E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). www.qbz.gov.al. 1 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)