Komisioni i festës është roman i shkrimtarit Ismail Kadare, i botuar më 1978 në vëllimin Ura me tri harqe. Romani bazohet në ngjarje reale që ndodhën në vitin 1830 kur sulltani i fton në një drekë të pajtimit dinjitarët shqiptarë që kishin filluar të pavarësoheshin nga Porta e Lartë dhe aty i masakron të gjithë.[1][2]

BurimetRedakto

  1. ^ "Ura me tri harqe: triptik me një interzexo". Boston Public Library. Marrë më 30 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gauss, Karl-Markus (6 korrik 2015). "Rrëfimi i Kadaresë për rezistencën e Shqipërisë kundër shtypjes fetare". Gazeta Dita. Marrë më 30 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)