Hape menynë kryesore

Komuna e Jegunocit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Jegunoc.

Komuna e Jegunocit
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Jugonocit
Flag of Jegunovce Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Jugonocit
Vendndodhja
Komuna e Jegunocit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Jegunocit
Komuna e Jegunocit

Koordinatat: 42°04′0″V 21°07′0″L / 42.06667°V 21.11667°L / 42.06667; 21.11667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Pollog
(Rajonet e RM)
Zyrat Jegunocë
Kryetari i komunës Darko Blazeski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 176,93 km2
Popullsia 10 790 banorë
Dendësia 60,98 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1215
Prefiksi (0) 44
Targa Sk
Koordinatat 42° 04′ 0″ Veri

21° 07′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare tetova.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Jegunocit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Jegunocit jetojnë 10 790 banorë.

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Jegunocit më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e Jegunocit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto