Hape menynë kryesore

Komuna e Kavadarit është komunë që shtrihet në pjesën jugore të Maqedonisë duke u kufizaur me Greqinë në anën jugore. Qendra e komunës është qyteti po me të njejtin emër.

Komuna e Kavadarit
Општина Кавадарци
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kavadarci Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Kavadarit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Kavadarit
Komuna e Kavadarit

Koordinatat: 41°26′0″V 22°00′0″L / 41.43333°V 22.00000°L / 41.43333; 22.00000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e RM)
Zyrat Kavadari
Kryetari i komunës Mitko Jançev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 992.44 km2
Popullsia 38.741 banorë
Dendësia 39.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1430
Prefiksi (+389) 043
Targa KA
Koordinatat 41° 26′ 0″ Veri

22° 00′ 0″ Lindje

GjeografiaRedakto

Komuna e Kavadarit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 38 741 banorë nga të cilët x % janë ...

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Kavadarit më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto